Klinik Adres : B.Dere Cad. Oya Sok. Devran Apt.No: 2/1-8 Gayrettepe/Istanbul
Beklemeyin.

Online Randevu Alın

Sizde randevunuzu ayırtarak, polikliniğimizde beklemeden muayene olun. Covid-19 tedbirleri kapsamında kliniğimizde yoğunluk oluşması sebebi ile tam randevu saatinizde gelmeniz önemle rica olunur.

Varikosel bir diğer adıyla Kısırlık , erkeklerde kısırlık nedenleri arasında sık görülen bir risk faktörüdür . Bu nedenle semptomlar ortaya çıktığında en kısa sürede muayene olunmalıdır. Kısırlık sorunu ile doktora başvuran hastaların çoğuna varikosel teşhisi konur .

VARİKOSEL NEDİR?

Bu gibi tanımlanmıştır testislerde damarların genişlemesi , damarlarda, valf fonksiyonu kaybının bir sonucu olarak kan ve damarın torbalama toplanması. Bu durumda testislerde kirli kan birikir ve testis ısısı bozulur. Varikosel sorunu sperm ve testosteron kalitesini bozar .

VARİKOSEL BELİRTİLERİ

Belirtileri İstanbul varikosel aşağıdaki gibidir:

  • Skrotumda şişme
  • Testislerde çıkıntı
  • Testisleri ve kasıkları ağrıtmak
  • Vasküler görünüm

VARİKOSEL NEDENLERİ

Varikosele neden olan faktörler tam olarak bilinmemekle birlikte semptomlar genellikle sol testiste görülür . Bunun nedeni sol testisin sağdakinden daha aşağıda olması, sol testisteki damarın daha uzun olması ve sol testisin komşu organlara daha yakın olması olabilir. İdeal kilonun üzerinde olmak, beslenme alışkanlıkları ve alkol ve sigara kullanımı varikosele neden olan faktörler arasındadır.

VARİKOSEL TEDAVİSİ

İstanbul varikosel tedavisi her hasta için farklıdır. Her ne kadar varikosel her bireyde kısırlığın nedeni değil, bu kontrol edilemez varikosel kısırlığa neden olabileceğini akılda tutulmalıdır. İstanbul Varikosel ameliyatı olarak tanımlanır varikoselektomiden . Açık teknik ile ameliyat genel veya lokal anestezi altında yapılır . Ameliyat kasıktan veya kasık altından yapılan bir kesi ile gerçekleştirilir.

Varikosel embolizasyonu kasık toplardamarına kateter sokularak dokuların yok edilmesidir. Böylece dolaşan kan ilgili damara ulaşmaz.

Eğer varikosel ağrı, sperm bozukluğu, testiste küçülme, görüntü bozukluğu veya bacak varislerine yol açarsa, genellikle tedavi gerekir. Bu tür problemler yoksa, varikosel tedavi edilmeyebilir.

Yapılan birçok çalışmada, varikosel tedavisinin sperm sayısı ve kalitesini düzelttiği gösterilmiştir. Ancak, sonuçlar hastadan hastaya farklılıklar gösterebilir. Erkeğin kısırlığı nedeniyle çocuk sahibi olamayan çiftlerde, varikosel tedavisinden sonra, %30-50 arasında değişen hamilelik oranları bildirilmiştir.

Başarılı bir embolizasyon tedavisinden sonra testisteki ağrı ve şişkinliğin geçmesi beklenir. Ağrıda iyileşme olmazsa, testiste ağrı yapan diğer nedenler araştırılmalıdır.

Her tıbbi işlem gibi, embolizasyonun da bazı riskleri vardır. İşlemden sonra, kateterin ciltten giriş yerinde kanama, bulantı, kusma ve bel ağrısı gibi hafif şikayetler görülebilir. Nadiren, varikoselin pıhtılaşması sonucu ağrı gelişebilir, ve bir süre ağrı kesici ilaçlarla tedavi gerekebilir. Bunun dışında, ciddi komplikasyonlar çok nadirdir. Embolizasyondan sonra, enfeksiyon, hidrosel ve testis kaybı bildirilmemiştir.

Bu durumun birkaç nedeni vardır. Birincisi ve en önemlisi varikosel hastalarının ilk başvurduğu doktorların varikosel embolizasyonu konusunda yeterince bilgi sahibi olmamaları ya da yöntem olarak ameliyatı tercih etmeleridir. Bu nedenle, araştırıcı olmayan hastaların ne yazık ki bu tür yeni tedavi seçeneklerinden haberi olmamaktadır. İkinci neden de varikosel embolizasyonu uygulayan ve bu konuda yeterli tecrübeye sahip hekimlerin az olması ve bu işlemin yapılacağı anjiografi cihazlarının her yerde bulunmamasıdır. Ancak her iki durum da dünyada ve ülkemizde hızla düzelmektedir.

Makaleler

Penis Ağrısı Nedir? Penis Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Penis Ağrısı Nedir? Penis Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Penis bölgesinde hissedilen herhangi bir rahatsızlık ya da acı hissidir….

Daha Fazla
İdrardan kan gelmesi

İdrardan kan gelmesi

Erkeklerde İdrarda Kan Gelmesi İdrardan kan gelmesi, idrar renginin koyulaşması…

Daha Fazla
Prostat Cinselliği Etkiler Mi?

Prostat Cinselliği Etkiler Mi?

Prostat sertleşmeyi etkiler mi? Prostat büyümesine bağlı semptomlar dolaylı olarak cinsel…

Daha Fazla

Videolar

Mutluluk Aşısı Mutluluk Verir.

Mutluluk Aşısı Mutluluk Verir.

Sertleşme bozukluğu penis eğriliği ve penis büyütmede cerrahisiz yöntem⁉️➡️P-SHOT/PRP⬅️ Ameliyatsız…

READ MORE
HIV Virüsü Nedir?, Genital Siğil

HIV Virüsü Nedir?, Genital Siğil

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan en sık görüleni Hpv’dir! Sizlere bugün…

READ MORE
UZMANIMIZDAN TAVSİYEYE Mİ İHTİYACINIZ VAR?

Not Bırakın, Sizi Arayalım!

Genellikle talebinizden sonraki 24 saat içinde, sizinle iletişime geçmek için tek bir girişimde bulunacağız.